Blog

Yorgan Temizliği

Yeterince basit görünebilir. Çamaşırlarını her hafta yıkıyorsun. Çamaşır makinesine bir yük tıkarsınız, biraz yıkama gücü eklersiniz, yumuşatıcıyı doldurursunuz, birkaç kadranı çevirirsiniz – ve hey presto! Islak giysilerinizi bir saat kadar sonra temizleyin.

 

Ancak giysilerimizi yıkamak için bir rutinimiz olsa da, pek çok insan yataklarını yıkamayı çok özlüyor ve her on kişiden biri sadece dört haftada bir çarşaflarımızı temizliyor gibi görünüyor. Yorgan ve yastıklara gelince – kimileri için bu sadece yıllık bir olaydır.

 

Muhtemelen size vücudumuzun her gün milyonlarca deri hücresi döktüğünü (bunların çoğu gece uyurken) ve ayrıca tipik bir gece uykusu sırasında bir litre ter kaybedebileceğimizi hatırlatmamıza gerek yoktur. Ölü deri ve ter karışımı nedeniyle, yatak örtülerimiz genellikle kaşıntılı gözleri ve astımı tetikleyen pislikler üretebilen toz akarlarından oluşur – ayrıca 16 farklı bakteri türü için üreme alanıdır.

 

Kötü mü hissediyorsun? Daha da kötüleşiyor. Bir seferde aylarca yıkanmadan bırakılırsa, yastık ağırlığının üçte biri bazen böceklerden, ölü derilerden ve bunların pisliklerinden oluşabilir. Güzel.

 

Bu düşünce sizi yatağınızı tazelemek için çamaşır sepetine koşturduysa, işte size yıkanma yoluna gitmeniz için bazı hızlı ipuçları …

 

Yorganlarınızı yıkamanın en iyi yolu:

 • Yorganlarınızı ve yastıklarınızı iki ila üç ayda bir yıkamayı hedefleyin.

 

 • Önce etiketi kontrol edin – bazı kuş tüyü dolguların kuru temizlenmesi gerekebilir.

 

 • Yorgan üzerinde leke varsa, tüyleri alandan uzaklaştırın ve çamaşır makinesine atmadan önce lekeyi işlemden geçirin.

 

 • Makineye büyük bir yorganın nasıl sıkıştırılacağından emin değil misiniz? Tamburun etrafında hareket etmek için yeterli alan olup olmadığını kontrol edin, ardından yorganı ikiye katlayın ve çamaşır makinesine çevirin. Yorganınızın ağırlığı dağılacak ve makineniz o kadar gürültü yapmayacaktır.

 

 • Normal bir sıkma ayarı kullanın ve yorganınızı daha sonra havayla kurutmayı hedefleyin.

 

 • Yorganları güneş ışığında kurutmak mikro organizmaları öldürecektir. Kışın üzerlerine ılık ütü sürerek kuruduklarında kalan bakterileri öldürmeyi deneyin.

 

Yastıkları yıkamanın en iyi yolu:

 • 60 derecelik bir sıcaklık ayarında yıkama çoğu bakteriyi öldürecektir.

 

 • Çamaşır makinesini dengede tutmak için iki yastığı birlikte yıkamayı deneyin.

 

 • Kabarık kalmalarını sağlamak için kuş tüyü yastıkları hava döngüsünü kullanarak kurutun.

 

 • Sentetik yastıklar en düşük ısı ayarında kurutulabilir – yastıklarınızın topaklanmasını önlemek için eski çoraplarla kaplı birkaç tenis topunu fırlatmayı deneyin.

 

 • Kabarık yastıkları haftada bir hızlı sıkmak ve yastığın üzerindeki ölü deriyi ve nemi gidermek için kurutucuya fırlatarak keyfini çıkarın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir